صفحه شخصی دکتر مهدی مردانی (گلستانی)

استادیار پژوهشکده علوم اسلامی

فرصت های فرهنگی کرونامجموع: ۰

بازدید: ۵۰۴۴

یادداشت

فرصت های فرهنگی کرونا

ارسال شده در: 27 اسفند 1398 - 13:56 توسط مهدی مردانی

فرصت های فرهنگی در ایام شیوع بیماری کرونا

 

معمولا ایامی که یک بیماری خاص شیوع پیدا می کند و مردم و جامعه را به یک آلودگی بهداشتی مبتلا می نماید، ایام خوشایندی نیست و انسانها از شرایط پدید آمده، احساس رضایت نمی کنند. اما این، یک روی سکه است که با رنج و محنت فراگیر همراه است و جسم و جان انسانها را درگیر درمان و مراقبت و مداوا می کند. روی دیگر، فرصت ها و ظرفیت های بالقوه‌ای است که الهام بخش و امید آفرین‌اند و می توانند موجب دلگرمی و بالندگی جامعه گردد. چراکه فرصت ها، موقعیت‌های مناسبی اند که با تحلیل محیط بیرونی به دست می آیند و می توانند به نقاط قوت مبدل گردند و آسیب های ایام بیماری را کاهش یا ترمیم نمایند. البته فرصت هایی که در ایام بیماری رخ می نماید، انواع گوناگونی دارد که در این مجال کوتاه تنها به برخی از فرصت های فرهنگی اشاره می کنیم.

  1. افزایش اوقات فراغت افراد

به دنبال توصیه های پزشکی مبنی بر لزوم سکونت در خانه و پرهیز از مراجعات اجتماعی، مجال بیشتری برای اعضای خانواده پدید می آید تا در کنار هم قرار گیرند و اوقات فراغت بیشتری را با هم بگذرانند. در چنین شرایطی که زمان فراغت افراد به میزان قابل توجهی به اشتراک گذاشته می شود، فرصت مناسبی است تا با برنامه‌ریزی سنجیده، فعالیت های مفید و کارآمدی برای ایشان در نظر گرفته شود و با هدایت آنها به موضوعات سودمند، زمینه خلق کارهای نافع و اثربخش فراهم گردد

  1. توجه بیشتر به دعا و توسل

مطالعه سنت های الهی و تاریخ ابتلات بشری چنین به دست می دهد که انسانها در هنگامه بلا بیشتر خدا را می خوانند و دست تضرع به سوی اولیای الهی می گشایند.[1] اینک، در شرایطی که جامعه ما به بلای بیماری گرفتار آمده است و نجات از این آفتِ خانمان‌سوز، به خواسته ای عمومی مبدل شده است، طبیعی است که توجه و توسل به خدا و اولیای خدا بیشتر می شود و رغبت ایشان به کسب معرفت و محبتِ اهل بیت (ع) فزونی می‌یابد. این، فرصت گرانقدری است تا متولیان مشاهد مشرفه غنیمت شمرده و با طراحی برنامه های دینی و معرفتی، به نیازهای معنوی مراجعه کنندگان به بارگاه ائمه(ع) پاسخ گوید و عطش اشتیاق دوستان اهل بیت(ع) را سیراب نماید.

  1. ایجاد پرسش های دینی و معرفتی

طبیعت خلقت بشر چنین است که به وقت نیاز، به دنبال چاره می گردد و به وقت حاجت، در پی مُراد روان می شود. حال که جامعه بشری به یک ابتلای فراگیر گرفتار شده و با یک نیاز همگانی مواجه گردیده است، طبیعی است که با ابهامات فراوانی رو به رو شود و سوالات بسیاری برایش پدید آید؛ سوالاتی درباره چیستی و چرایی بلا و چگونگی نجات از آن. این، فرصت مناسبی است تا متولیان امور دین، پرسش های مرتبط را رصد نمایند و با ارائه پاسخ های در خور، موجبات افزایش آگاهی جامعه را فراهم آورد و سطح آگاهی دینی مردم را ارتقاء بخشد.

 

[1] . «فَإِذَا رَکِبُواْ فِى الْفُلْکِ دَعَوُاْ اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ إِذَا هُمْ یُشْرِکُونَ؛ پس هنگامى که بر کشتى سوار شوند (و خطر را احساس کنند،) خدا را با اخلاص مى‏ خوانند (و غیر او را فراموش مى‏ کنند)» عنکبوت/ 65.

نظرات