صفحه شخصی دکتر مهدی مردانی (گلستانی)

استادیار پژوهشکده علوم اسلامی

چه زمانی سراغ عبادت رویم؟



مجموع: ۵

بازدید: ۱۹۱۱۱

یادداشت

چه زمانی سراغ عبادت رویم؟

ارسال شده در: 18 تیر 1394 - 19:33 توسط مهدی مردانی

اصطلاح:

گفتگوی شفقنا با حجت الاسلام دکتر مهدی مردانی(گلستانی)

 

حجت الاسلام مهدی مردانی(گلستانی) با اشاره به اینکه زندگی انسان مومن دارای عرصه ها و ساحت های مختلفی است که یک از آنها حوزه عبادت است در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی شیعه (شفقنا) گفت:

سبک زندگی عبادی سیره و شیوه ای است که انسان متدین برای انجام عبادات در پیش می گیرد. این حوزه از رفتار انسان دارای اصول و ضوابطی است که باید در مصادیق رفتارهای عبادی ما ظهور پیدا کند که اگر این اصل ها رعایت شود می توان گفت که عبادت ما مقبول درگاه خدا قرار خواهد گرفت. بر اساس آنچه از روایات اهل بیت(ع) بر می آید، این اصول در سه عنوان «نشاط»، «کتمان» و «استمرار» خلاصه می گردد. منظور از اصل نشاط آن است که ما زمانی عبادات کنیم و به مقداری به آن بپردازیم که قلب و روح ما از روی علاقه و اشتیاق پذیرای ارتباط با خدا باشد نه از روی اکراه و اجبار! 

این پژوهشگر مطالعات حدیث در ادامه افزود: روایتی از امیر المومنین(ع) نقل شده است که حضرت در نامه 69 فرمودند: «نفست را در واداشتن به عبادت فریب بده، با نفست مدارا کن و بر او قهر و غلبه نداشته باش. زمانی نفست را به عبادت وادار که دارای نشاط و فراغت باشد مگر آنکه آن عبادت جز واجبات باشد که در هر حالتی باید انجام شود.» این تعبیر حضرت به وضوح نشان می دهد که باید زمانی به سراغ عبادت رفت که کشش روحی و گرایش قلبی وجود داشته باشد. زیرا آن مقداری از عبادت ارزشمند و مطلوب است که با میل و علاقه انجام شود.

وی با اشاره به شب های قدر یادآور شد: برخی گمان می کنند که می توانند در یک شب، کار یکسال را انجام دهند؛ این صحیح نیست، یک شبه نمی شود ره صد ساله را پیمود. البته باید از فرصت طلایی شب قدر برای رشد و اعتلای روحی خود بهره برد. لکن هدف از این شب ارتباط و پیوند بین عبد و معبود است که این امر زمانی اتفاق می افتد که اصل نشاط را رعایت کرده باشیم و به مقداری به عبادات بپردازیم که دوست داشته باشیم وکشش و گرایش قلبی وجود داشته باشد. در مناسبتهای دینی دیگر نیز که اعمال عبادی متنوعی ذکر شده است، از ما خواسته نشده که همه آنها را با هم انجام دهیم. وجود روایات متعدد در مورد اذکار و زیارات و ادعیه، به این معنا نیست که همه این موارد را در یک بسته عبادی قرار دهم و تصور کنیم که باید همه آنها را در یک شب انجام دهیم. البته اگر کسی واقعا بتواند و ظرف وجودی اش آنقدر گنجایش داشته باشد که همه آن عبادت ها را انجام دهد، خوب است که بیشترین استفاده را از عبادات ببرد اما عموم مردم این گونه نیستند.

 

متن کامل گفتگوی یاد شده را می توانید از طریق آدرس ذیل دنبال کنید:

http://life.shafaqna.com/FA/23354

نظرات

 1. سیدحمیدموسوی 02 مرداد 1394 - 09:25

  به نام مهربان خدای بی همتا.
  عرض سلام،ادب و احترام خدمت استاد عزیز و بزرگوارم جناب آقای دکتر مردانی.تشکر ویژه از مطالب آموزنده ای که با توجه به مناسبات مستحدثه و با عنایت به احادیث معصومین علیهم السلام ارائه می فرمایید.
  متن کامل گفتگوی حضرتعالی را در مورد اصول سبک زندگی عبادی مطالعه کردم و از مطالبی که در معرفی سه اصل مربوطه داشتید بسیار لذت بردم.با اجازه جنابعالی مطلبی را عرض میکنم و آن اینکه بنظر باید در کنار این سه اصل،حاشیه ای مهم تر از متن را در نظر داشت و آن هم درخواست توفیق انجام عبادات از محضر خدای عزیز است که کفعمی علیه الرحمه در مصباح از حضرت مهدی(عج) دعایی نقل کرده است که ایشان فرمودند:" اللهم ارزقنا توفیق الطاعه".پس باید در سبک زندگی عبادی از خدا درخواست داشت تا عنایات او شامل حالمان گردد و به عبادت موفق شویم.البته این در کنار تلاش انسان و آن اصولی است که فرمودین.به یاد این مطلب افتادم که اصل عبادت در کنار همه اعمال به خصوصش،ذکر الله است که به قول اعرف العارفین مرحوم آقا ی بهجت علیه الرحمه:"احساس حضور خدا در همه حال،همه مسائل را حل می کند."و اینکه انسان بداند:"الم یعلم بان الله یری."؛اصول عبادی که شما فرمودید دقیقا اصل مطلب است و اصل استمرار،یادآور اصول اربعه اخلاقی و عرفانی یعنی مشارطه،مراقبه،محاسبه و معاتبه است که اصلی مهم در تربیت اخلاقی و عبادی است.
  در مجموع از نکات بسیار عالی و دقیقی که فرمودید بسیار استفاده کردم و از خدای متعال توفیق روزافزون و طول عمر پر برکت حضرتعالی را خواستارم.
  با تشکر و التماس دعا.
  شاگرد کوچک شما.

  • مهدی مردانی 02 مرداد 1394 - 09:30

   با سلام خدمت سید عزیز و بزرگوار
   از اظهار لطف و محبت همیشگی تان بسیار سپاسگزارم و از نکات مفیدی که عرضه داشتید ممنونم
   ان شاء الله موفق و موید باشید

 2. یه دوست..... 21 مرداد 1394 - 22:55

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما استاد عزیز
  متن گفتگوی کامل حضرتعالی را مطالعه نمودم، بسیار زیبا، روان و کاربردی بود.
  در رابطه با صحبت های زیبای حضرتعالی پیرامون این موضوع کاربردی که در همه لحظات زندگی جاری است، به یاد این مطلب افتادم که هر چه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. این مطلب نیز از جمله مطالبی بود که بسیار دلنشین بود.
  همیشه از خواندن مطالب بی نظیرتون لذت می برم .......
  با آرزوی سلامتی، شادی و توفیقات روز افزون برای شما استاد گرامی.

  • مهدی مردانی 22 مرداد 1394 - 13:47

   با سلام و تقدیم احترام
   از اظهار لطفتان بسیار سپاسگزارم. امیدوارم لایق حسن ظن شما باشم
   ان شاء الله خداوند ما را قدردان نعمت خوشه چینی از معارف اهل بیت ع گرداند
   با آرزوی توفیق

 3. ملکوت 30 آبان 1394 - 11:17

  بسیار عالی و قابل استفاده بود.
  سپاسگزارم