صفحه شخصی مهدی مردانی (گلستانی)

مدرّس و پژوهشگر مطالعات حدیث و نهج البلاغه

کرسی نقد کتاب «توسعه استنباط از فعل معصوم(ع)» برگزار شدمجموع: ۰

بازدید: ۱۸۶۶

خبر

کرسی نقد کتاب «توسعه استنباط از فعل معصوم(ع)» برگزار شد

ارسال شده در: 20 آبان 1398 - 09:35 توسط پایگاه

کرسی ترویجی نقد کتاب «توسعه استنباط از فعل معصوم(ع)» برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام دکتر مهدی مردانی(گلستانی) نویسنده کتاب «توسعه استنباط از فعل معصوم(ع)» ابتدا به ارائه گزارشی از اثر پژوهشی خود پرداخت و در ادامه حجت الاسلام سید علی دلبری دانشیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی و حجت الاسلام علی جلائیان استادیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی به ارائه دیدگاه خویش پرداختند.

 

حجت الاسلام مهدی مردانی نویسنده کتاب ابراز کرد: این اثر با محوریت سه واژه «توسعه»، «استنباط» و «فعل معصوم (ع)» شکل گرفت و در راستای افزایش بهره‌گیری نظری از فعل معصوم، به مطالعه و تحلیل متون رفتارشناختی معصوم پرداخته شد.

 

وی با بیان اینکه منظور از «استنباط» در این پژوهش تنها معنای فقهی آن نبوده و آموزه‌های دینی مدنظر بوده است، گفت: ما در مرحله کشف مسئله پژوهشی به این نکته رسیدیم که عمده فعالیت‌های حدیثی شیعه، حول محور قول معصوم رخ داده است و اکثر آثار و پژوهش‌های انجام گرفته به اقوال معصوم پرداخته‌اند؛ درحالی‌که ما در تعریف حدیث، این عبارت را داریم که حدیث «حکایت قول، فعل و تقریر معصوم (ع) است».از این رو  این سؤال اصلی پیش می‌آید که نقش فعل و تقریر در این میان چیست؟

 

وی ادامه داد: این دغدغه موجب شد ما موضوع رفتار معصوم را مورد مطالعه قرار دهیم و متوجه شویم در تاریخ مطالعات حدیثی شیعه، یک نگاه حداقلی به فعل معصوم وجود داشته است. علت این امر نیز آن بوده است که ازنظر گروهی از علمای شیعه، اعتبار فعل از قول کمتر است و اسناد و منابعی که بیانگر گزاره‌های رفتاری معصوم‌اند از اتقان لازم برخوردار نیستند.

 

حجت‌الاسلام مردانی خاطر نشان کرد: اثر حاضر در دو بخش اصلی و چهارفصل تدوین‌شده است؛ در بخش نخست، تاریخچه و ضوابط کارآمدی فعل معصوم در استنباط مورد بررسی قرارگرفته است و در بخش دوم مبانی توسعه کارکرد فعل معصوم در استنباط و پیامدهای پذیرش آن تبیین شده است.

 

در ادامه حجت‌الاسلام سید علی دلبری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی به ارائه دیدگاه‌های خود پرداخت و گفت: یکی از نقدهایی که می‌توان بر این کتاب داشت این است که اصطلاحات تحقیق در این اثر به روشنی تعریف نشده و همچنین ابعاد توسعه استنباط از فعل به طور برجسته نشان داده نشده است.

 

وی ابراز کرد: دسته بندی ادوار استناد به حجیت، مرجعیت و منبعیت مناسب نیست و فرق بین آنها بیان نشده است؛ تفاوت تعبیر استشهادی با استدلالی و نیز تفسیری و تبیینی نیز مشهود نیست.

 

حجت‌الاسلام دلبری همچنین در نقد این اثر اظهار کرد: در این اثر، ادله مبنای وثوق السندی طرح شده ولی نقد نشده است و قراین افزاینده اعتبار تاثیری در احراز فعل (جهت صدوری) ندارد و باید به شهرت روایی، شهرت عملی و شهرت فتوایی یا به قراین قدمایی استناد می شد.

نظرات

یادداشت ها

کتاب ها