صفحه شخصی مهدی مردانی (گلستانی)

مدرّس و پژوهشگر مطالعات حدیث و نهج البلاغه

گفتگو با سرپرست پژوهشکده علوم اسلامیمجموع: ۰

بازدید: ۷۳۱

خبر

گفتگو با سرپرست پژوهشکده علوم اسلامی

ارسال شده در: 10 شهریور 1398 - 19:34 توسط پایگاه

گفتگو با حجت الاسلام مهدی مردانی(گلستانی)، سرپرست پژوهشکده علوم اسلامی

 

حجت الاسلام و المسلمین مهدی مردانی(گلستانی)، سرپرست پژوهشکده علوم اسلامی در گفتگو با روابط عمومی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی گفت: پژوهشکده علوم اسلامی دارای اهدافی چون  گسترش فرهنگ اهل بیت(ع)، تولید و ترویج علوم اسلامی، تربیت و توانمند سازی پژوهشگران نخبه است و جهت گیری و تمرکز پژوهشهای آن بر موضوع علوم و فرهنگ رضوی است.

 

دکتر مهدی مردانی(گلستانی)، با بیان اینکه صدها هزار زائر به بارگاه نورانی ثامن الحجج (ع) مشرف می شوند و مبلغان بیشماری در راستای ترویج معارف رضوی مشغول به فعالیت هستند، گفت: این فعالیت ها نیاز به پشتوانه فکری دارند که وظیفه پژوهشکده  پاسخگویی به این نیازهاست.

 

حجت‌الاسلام مردانی گلستانی ادامه داد: این پژوهشکده با سه گروه علمی مشغول به فعالیت است که در حال حاضر در مرحله جذب نخبگان جوان در این پژوهشکده هستیم.

 

وی با اشاره به کارهای انجام شده این پژوهشکده گفت: از آنجایی که در آغاز راه هستیم، تمرکز این پژوهشکده به دنبال کارهای زیر ساختی بوده است که در همین راستا، مهم ترین بحث، تنظیم  اساسنامه پژوهشکده است.

 

این مقام مسئول افزود: به همین منظور، جلسات متعددی با اساتید حوزه و دانشگاه برگزار شده است و پیش نویس اساسنامه این پژوهشکده آماده شد که پس از تصویب در هیئت امنا برای اخذ مجوز وزارت علوم، اقدام خواهد شد.

 

وی گام دیگر فعالیت های این پژوهشکده را موضوع شناسی پژوهش برشمرد و گفت: کار پژوهشکده در ابتدا شناسایی حوزه های پژوهش و در گام بعدی استخراج مسئله های پژوهشی است، از همین رو طراحی موضوعات و مسائل کاربردی با محوریت علوم رضوی از دیگر فعالیت های این مرکز است.

 

سرپرست پژوهشکده اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: با مشورت اساتید به چند موضوع محوری در پژوهش رسیده ایم که این موضوعات دست مایه اولیه ما برای پژوهش است و قطعا باید این مسیر مطالعاتی را ادامه دهیم تا به موضوعات کاربردی و مورد نیاز جامعه برسیم.

 

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در خصوص علوم رضوی باید به آن توجه داشت، فهم و تحلیل احادیث امام رضا(ع) است؛ زیرا در زمینه گردآوری احادیث این امام همام، پژوهش ها و فعالیت های بسیاری انجام شده است،اما در مقام فهم و تحلیل احادیث رضوی نیازمند موضوع شناسی هستیم.

 

مردانی گلستانی تصریح کرد: برای نمونه درباره فقه الحدیث، مشکل الحدیث و اختلاف الحدیث که از موضوعات مرتبط با احادیث رضوی است مشغول به فعالیت هستیم و تا کنون مسائل پژوهشی متعددی را طراحی کرده ایم.

 

این مقام مسئول ادامه داد: خروجی پژوهش های انجام شده در این پژوهشکده، در قالب کتاب، مقالات و برگزاری کنفرانس، سمینار و‌ نشست های علمی به مخاطبان ارائه خواهد شد.

 

منبع خبر: http://www.islamic-rf.ir/news.aspx?np=n&yid=1381

نظرات

یادداشت ها

کتاب ها