صفحه شخصی مهدی مردانی (گلستانی)

مدرّس و پژوهشگر مطالعات حدیث و نهج البلاغه

برگزاری نشست علمی «عصری سازی رفتار معصومان»مجموع: ۰

بازدید: ۱۵۴۴

خبر

برگزاری نشست علمی «عصری سازی رفتار معصومان»

ارسال شده در: 12 مرداد 1398 - 12:03 توسط پایگاه

برگزاری نشست علمی «عصری سازی رفتار معصومان»

 

به همت معاونت پژوهشی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، نشست علمی «عصری سازی رفتار معصومان: مبانی، روش و نمونه» در تاریخ دوشنبه 7 مرداد 1398 در سالن شیخ طوسی بنیاد پژوهشهای اسلامی برگزار شد.

 

این نشست از سوی حجت الاسلام دکتر مهدی مردانی (گلستانی) ارائه و توسط دو تن از اساتید: حجت الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار و حجت الاسلام محمدحسین زبری مورد نقد و ارزیابی قرار گرفت.

 

در این نشست که حجت الاسلام دکتر جلائیان دبیری آن را بر عهده داشت، دکتر مردانی(گلستانی) پس از معرفی آثار پژوهشی مرتبط و ذکر تفاوت های آن با طرح «عصری سازی رفتار معصومان»، به بیان مسئله اصلی طرح و ذکر نمونه های مرتبط پرداخت و ابعاد و زوایای قابل پژوهش را تشریح کرد. در خلاصه طرح آمده است:

 

«رفتار معصومان مطابق با شرایط و فضای دوره صدور شکل گرفته است و طبیعتا متناسب با آن شرایط تحلیل و فهمیده می‏شود. حال اگر زمان، مکان و یا شرایط محیطی رفتار تغییر کند، بهره گیری مستقیم از آن با مشکل مواجه شده و در بعضی موارد امکان تأسی به عین رفتار وجود نخواهد داشت. چراکه زمان و مکان دو مؤلفه مؤثر در شکل گیری رفتار معصوم بوده است و در صورت تغییر آنها، نیازمند تغییر در برداشت و تحلیل رفتار معصوم خواهیم بود. برای این منظور می بایست با شناسایی ویژگی های رفتاری معصوم، روحِ حاکم بر فعل معصوم را استخراج نمود و متناسب با اقتضائات زمان «عصری سازی» کرد. این امر، با تکیه بر ظاهر متون پدید نمی ‏آید و نیازمند تعریف مبانی، روش و تحلیل عصری نمونه های مرتبط است. »

 

در ادامه، ناقدان محترم حجت الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار و حجت الاسلام محمدحسین زبری نقطه نظرات خود را درباره طرح ارائه شده بیان کردند و در پایان، دکتر مردانی(گلستانی) به نقد‌های مطرح شده و سوالات حضار پاسخ دادند.

 

حجت الاسلام جلائیان

حجت الاسلام شریعتی تبار

حجت الاسلام زبری

نظرات

یادداشت ها

کتاب ها