صفحه شخصی مهدی مردانی (گلستانی)

مدرّس و پژوهشگر مطالعات حدیث و نهج البلاغه

کتاب زید بن وهب جهنیمجموع: ۱

بازدید: ۵۶۸۹

کتاب

کتاب زید بن وهب جهنی

ارسال شده در: 29 آبان 1393 - 18:29 توسط مهدی مردانی

اصطلاح: منابع نهج البلاغه
نویسنده
مهدی مردانی
ناشر
دلیل ما
سال نشر
1393
تعداد صفحات
196 صفحه، وزیری

چکیده کتاب ابو سلیمان، زید بن وهب جُهنی کوفی(84 هـ) یکی از اصحاب امام علی(ع) و از راویان معتمدی بود که در نبردهای جمل، صفین و نهروان حضور داشت و به گزارش اخبار آنها می پرداخت. او از نخستین نگارندگان سخنان امام علی(ع) بود که کتابی با نام «خُطب امیر المومنین علی المنابر فی الجُمَع و الأعیاد و غیرها» تألیف کرد. این کتاب به جهت در برداشتن برخی از خطب نهج البلاغه، از کهن ترین مصادر نهج البلاغه محسوب می‏ گردد و تا قرن پنجم هجری در اختیار دانشورانی چون شیخ طوسی(460 هـ) قرار داشت، لکن پس از وی همچون بسیاری از میراث مکتوب اسلامی دستخوش حوادث قرار گرفت و مفقود گردید. با این همه، بخش هایی از آن در لا به لای آثار موجود جای گرفته و باقی مانده است. از این رو، احیاء و بازیابی این اثر کهن که از رهگذر تتبع در اَسناد، نصوص و منابع اسلامی امکان پذیر است، از موضوعات در خور توجهی است که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرات

 1. سیدحمیدموسوی 02 مرداد 1394 - 17:16

  به نام مهربان خدای بی همتا.
  عرض سلام،ادب و احترام خدمت استاد عزیز و بزرگوارم جناب آقای دکتر مردانی.
  کتاب منتشره حضرتعالی رو کاملا مطالعه کردم.بسیار بسیار آموزنده و لذت بخش بود.زیبایی و لذت بخش بودن کتاب شما در دو قسمت قابل ملاحظه بود:اول در ارائه مطالب علمی جدید و کاملی که در خصوص بازیابی و بازسازی متون کهن و مفقوده خاصه در خصوص کتاب زید بن وهب و مبانی بازیابی و متون بازسازی شده در انتهای کتاب ارائه فرمودید؛ و دوم در خصوص نثر زیبا،شیوا و روانی که در ارائه مطالب کتاب داشتید...بسیار آموزنده بود و استفاده کردم.
  امیدوارم که بتوان با توجه به تجربیات و راهنمایی های ارزنده شما،متون کهن و مفقوده بیشتری خاصه در مورد آثار مربوط به امیرالمومنین علیه السلام بدست آید.
  در مجموع عالی بود و به حضرتعالی خسته نباشد و خدا قوت عرض میکنم و دوام توفیقات شما را از درگاه واسعه الهی خواستارم.
  شاگرد کوچک شما.

  • مهدی مردانی 02 مرداد 1394 - 18:06

   با سلام و تقدیم احترام
   از حسن توجه و حوصله ای که خرج دادید بسیار ممنونم
   امید وارم که شما نیز بیش از پیش در تحصیل و تحقیق و تبلیغ معارف علوی موفق گردید
   توفیق روزن افزون شما را از خداوند متعال خواستارم

یادداشت ها

کتاب ها