صفحه شخصی مهدی مردانی (گلستانی)

مدرّس و پژوهشگر مطالعات حدیث و نهج البلاغه

شکوه مولا (نگاهی دیگر به خطبه شقشقیه)مجموع: ۰

بازدید: ۷۲۴۸

کتاب

شکوه مولا (نگاهی دیگر به خطبه شقشقیه)

ارسال شده در: 08 شهریور 1393 - 22:27 توسط مهدی مردانی

اصطلاح: منابع نهج البلاغه, شبهات نهج البلاغه, شرح نهج البلاغه, خطبه شقشقیه, اعتبار سنجی
نویسنده
مهدی مردانی
ناشر
مشهور
سال نشر
1385
تعداد صفحات
128

چکیده کتاب در يكى از سال هاى پايانى حيات اميرالمؤمنين(ع)، روزى آن حضرت به همراه جمعى از خواص اصحاب خود در محلى به نام رُحبه گرد آمده بودند كه شخصى از خلافت و چگونگى غصب آن سخن به ميان آورد. ياد ماجراى سقيفه و قضاياى غم بار آن قلب مبارك امام(ع) را به درد آورده وآتشى را در وجودشان شعله ور ساخت كه منجر به ايراد اين خطبه گرديد: « أما واللَّه لقد تقمّصها ابن ابى قحافة ...» اما هنوز كلام امام تمام نشده بود كه مردى از اهل عراق نامه اى را كه حاوى مطالب كم ارزشي بود به حضرت داد و موجب ‏شد كه امام(ع) از ادامة سخن باز بماند. ابن عباس كه سخت تحت تأثير كلام حضرت قرار گرفته بود از ايشان درخواست نمود تا به سخنان خويش ادامه دهند، اما امام(ع) درجواب او فرمودند: « هيهات يا بن عباس تلك شِقشقةٌ هَدَرَتْ ثُمّ قَرَّتْ ؛ چه دور است اى پسر عباس! آن سخنان همچون شقشقه اى بود كه به صدا درآمد و سپس خاموش شد و فرونشست و ديگر ادامه نمى ‏يابد.» کتاب حاضر از دو بخش اصلی «نگاهی به خطبة از برون» و «نگاهی به خطبة از درون» تشکیل شده است. در نخستین فصل کتاب، اهمیت و جایگاه ويژة خطبة شقشقيه اثبات گردیده و سپس برخی از ویژگی‌ها و امتیازات آن بیان شده است. در ادامه، به سبب اهمیتِ دو موضوع سند و مصادر خطبة شقشقیه، این دو مسئله را در فصل دیگری با نام شناسنامة خطبة شقشقيه ارائه نمودیم و بالاخره در فصل سوم شبهة جعلی بودن خطبة شقشقيه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است

نظرات

 1. سیدحمیدموسوی 02 مرداد 1394 - 17:22

  به نام مهربان خدای بی همتا.
  عرض سلام،ادب و احترام خدمت استاد عزیز و بزرگوارم جناب آقای دکتر مردانی.
  کتاب اهدایی حضرتعالی را مطالعه کردم.بسیار عالی و آموزنده بود؛خصوصا در خصوص مطالبی که در مصدریابی و پاسخ به شبهات خطبه شقشقیه و مسائل پیرامونی آن ارائه فرمودید.
  در مجموع از نکات بسیار عالی و دقیقی که فرمودید بسیار استفاده کردم و از خدای متعال توفیق روزافزون و طول عمر پر برکت حضرتعالی را خواستارم.
  با تشکر و التماس دعا.
  شاگرد کوچک شما.

  • مهدی مردانی 02 مرداد 1394 - 18:09

   با سلام و تقدیم احترام
   از حسن توجه و اظهار لطفتان ممنونم
   ان شاء الله خداوند متعال به ما و شما توفیق فهم و عمل به معارف علوی را عنایت فرماید
   با آرزوی توفیق

یادداشت ها

کتاب ها